Z pewnością nasze życie nie byłoby takie samo, gdyby nie fotografia. Te jedno urządzenie, jakim jest aparat fotograficzny, sprawiło, że dziś zdjęcia spotykamy praktycznie na każdym kroku, każdego dnia. Z jego pomocą trafiają do nas zdjęcia nie tylko poszukiwanych przez nas produktów i towarów. Równie często uwierzytelniają one sytuacja z życia każdego z nas, jak i te, które spotykają osoby znane z pierwszych stron gazet, telewizji, bohaterów, jako bohaterów, i tych innych bohaterów, negatywnych, związanych z aferami politycznymi, społecznymi i obyczajowymi. Dziś możemy oglądać dzięki fotografii, nie tylko naszą najbliższą okolicę. Fotografia to okno, które pokazuje nam jak jest nie tylko w innych krajach, dziś możemy nawet zobaczyć jak wyglądają i inne planety. Fotografia wywiera na nas wszystkich rosnący wpływ, gdyż jej przekaz może i jest interpretowanych w najbardziej rozmaity sposób. Fotografia przyczyniła się również w dużej mierze do rozpowszechnienia nie tylko czegoś, co nazywane jest dziś modeligiem i pracą modelek lub modeli. Coraz częściej sięga również po najmłodszych użytkowników, jakimi są dzieci, gdyż zauważono niszę, w postaci dziecięcych modeli.

Zdjęcia szokują, zachwycają, śmieszą i pobudzają wyobraźnię. Rozbudzane emocje, stanowią całą gamę tego co kryje się wewnątrz każdego z nas, i tak samo każdy z nas może inaczej reagować na to samo zdjęcie. Już od wielu lat, organizowane są konkursy o charakterze krajowym jak i międzynarodowym, na które trafiają zarówno zdjęcia wykonane przez profesjonalistów, jak i amatorów. To właśnie w nich widać zarówno piękno otaczającego nas świata jak i jego okrucieństwo. Osoby, natura, fotografia przedmiotowa, portretowa, architektury miejskiej, wiejskiej i haseł umieszczonych na murach, wszystko to można sfotografować i nadać takiemu obrazowi, właściwe przesłanie. Wiele z tych osób, które znalazły się na czołówkach miejsc, poświęciło wiele czasu na wykonanie zdjęcia, które później trafiło do jury konkursowego. Fotografia to bowiem już nie tylko naciśniecie spustu migawki, coraz częściej jest to ceniona i wartościowa sztuka, wpływająca na postrzeganie świata przez wiele osób.

Praca fotografa, czy fotoreportera, to nie tylko praca w zaciszu pracowni i studia fotograficznego. To bardzo często wyjazdy zarówno w ciekawe, jaki niebezpieczne miejsca, gdzie ceną za fotografie, jest niekiedy narażanie zdrowia oraz życia. Cena takich zdjęć, ma więc i różną cenę. Podczas kiedy jedne udaj się łatwo przeliczyć na określoną gotówkę, inne są mierzone ilością przelanej krwi.