Tak jak każda branża, również i fotografia ma swój specyficzny język. Jego znajomość, nawet w podstawowych zakresach, pozwala na zrozumienie teksów i informacji prasowych oraz innych odnoszących się do oferowanego sprzętu, technik wykonywania zdjęć i innych niuansów tej wyjątkowej branży, która dla wielu stałą się zawodem zrodzonym z początkowej pasji i fotografowaniem najbliższej okolicy. Tak więc jednym z bardziej podstawowych jest z pewnością ISO. W wielu aparatach, można samodzielnie ustawić ten współczynniki. Związany on jest ze stopniem czułości na światło. Dobór odpowiedniej wielkości wpływa, na jakość zdjęcia i ilość zniekształceń. Dawniej wybierało się kliszę o odpowiedniej czułości. Dziś w aparatach, można uwić czułość od 100ISO wzwyż.

Inny termin odnosi się do przesłony. To ona odpowiada za natężenie światła. Generalnie im większa jest wartość przesłony, tym mniej światła dociera. W zależności od aparatu, wskaźnik ten możemy regulować osobiście, bądź też zdać się na sam aparat, który dobierze za nas samych odpowiednią wartość.

Ważnym, choć niekiedy zapomnianym czynnikiem (szczególnie przez początkujących fotografów), jest czas naświetlania. Nie jest on niczym innym jak, czasem, na jaki otwiera się migawka w aparacie. Im dłużej jest ona otwarta, tym oczywiście więcej światła do niego dotrze. Bardzo często w aparatach wykorzystuje się nawet dziesiąte części sekundy, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia, gdyż występują między innymi współczynniki 1/10, 1/100, 1/250. Można również iść w drugą stronę, gdy czas naświetlania będzie się wydłużał. W ten sposób, można osiągnąć niekiedy nawet 4 sekundy. Każdy z tych zabiegów, sprawi, że nasze zdjęcia będą wyglądały odmiennie. Dzięki temu możemy podziwiać różne interpretacje podobnych zdjęć.

Łącząc te trzy informacje w jedną całość, można odpowiednio manipulować aparatem osiągając bardzo rozmaite efekty i dochodzić do wprawy w posługiwaniem się własnym sprzętem. To bowiem właśnie przesłona, ISO, oraz czas naświetlania najczęściej można ustawiać w wielu aparatach. W pewnych z kolei modelach, można zdecydować się na usianie tylko jednego elementu, gdyż pozostałe wartości automatycznie generowane są przez aparat. Warto jednak zawsze pamiętać, by nie poruszać aparatem podczas robienia zdjęć, szczególnie, kiedy czas naświetlania pozostawiamy do decyzji sprzętu. Jeżeli czas naświetlania będzie dłuższy, zarówno portret, produkty, które będziemy fotografowali, jak i inne przedmioty, mogą zostać mimowolni rozmyte.