W ostatnim czasie, można zauważyć coraz większe ilości zdjęć i fotografii, które trafiają do internetowej sieci. W dużej mierze trafiają one głównie na różnego rodzaju portale społęcznościowe, gdzie są mniej lub bardziej podziwiane przez innych użytkowników. Jakość artystyczna tych zdjęć jest naprawdę rozmaita, i tak obok zdjęć wykonach w zły sposób, trafiają się i takie wykonane naprawdę przyzwoici, a nawet takie, które wymagały od ich twórców sporo zaangażowania, staranności i cierpliwości.

Jedną chyba z najczęściej spotykanych fotografii, jest ta związana z człowiekiem. Portret człowieka może występować nie tylko w studiu fotograficznym, choć przez wiele osób jest z nim kojarzony. Wynika to między innymi, dlatego, że w studiu można stworzyć bardzo atrakcyjne warunki do wykonywania zdjęć i ustawić wszystkie czynniki ważne do wykonanie dobrego zdjęcia, jak światło, czas naświetlania, tło. W przypadku innych sytuacji, jesteśmy w pewien sposób zawsze zależni od czynników naturalnych i tych występujących w interakcjach z osobą, przedmiotami w naszej okolicy.  W każdej takiej sytuacji musimy niekiedy reagować zmianą ustawień w aparacie. Tak dzieje się między innymi w przypadku portretów zawodowych, plenerowych, naturalnych. Fotografia portretowa to również i specyficzna fotografia, gdyż korzystają z niej bardzo rozmaite osoby, niekiedy przychodzą rodzice z dziećmi, którzy oczekują wspólnej sesji. Jak jednak wiadomo, dzieci, są dziećmi i przekonanie ich aby robiły to czego oczekujemy nie zawsze jest łatwe. Tak samo jest w przypadku innych osób. Należy mieć odpowiednie podejście, gdyż obiektyw aparatu, bardzo często peszy osoby i zachowują się w mało naturalny sposób. W efekcie może to popsuć zdjęcie. Jednak profesjonaliści, bardzo często radzą sobie w tych kwestiach doskonale. Dzięki temu otrzymamy profesjonalne zdjęcia, które z pewnością będą nas cieszyły.

Podczas prac, fotograf, może używać oprócz samego aparatu, również i innych przydatnych sprzętów. Z jednej strony zapewniają one lepszej jakości zdjęcia, pozwalają na stabilizację obrazu w przypadku długiego czasu naświetlania, jak również pozwalają na doświetlanie postaci, bądź przedmiotów. Wiele z nich znajduje się na stałe, na wyposażeniu studia fotograficznego, inne można zabrać ze sobą udając się konkretne miejsce, w którym będzie odbywała się sesja zdjęciowa.