Nim pojawiła się fotografia, ludzi bardziej interesowało malarstwo i rysunek, gdyż to dzięki nim można było oddać nie tylko piękno natury, portrety rodziny bliskich i architekturę budynków. Wraz z pojawieniem się fotografii, coraz więcej osób zaczęło korzystać z tej nowszej i zdecydowanie łatwiejszej metodzie zatrzymywania chwil, na długi czas. Początkowo była to, co prawda dosyć droga przyjemność, na którą mogli sobie pozwolić nieliczni, jednak z czasem koszty zaczęły spadać, dzięki czemu aparaty fotograficzne zaczęły trafiać do rąk zwykłych osób. Przełomem było z pewnością pojawienie się fotografii cyfrowej, dzięki, której można było wykonywać wiele zdjęć a jednym nośniku, zamiast ograniczonej ilości na kliszy.

Zdjęcia stanowią tym samym ważny element naszej kultury, edukacji, a nawet polityki czy przemysłu i gospodarki. Bez zdjęć, jako formy przekazu, trudno byłby przekazywać informacje dotyczące nie tylko nowych produktów i ofert wycieczek zagranicznych. To fotografia staje się dla nas źródeł i pamiątką zarówno zaszczytnych chwil z minionej historii, jak zwycięstwa sportowe, wygrane bitwy, jak i tych mniej zaszczytnych stanowiących przestrogę dla przyszłych pokoleń. W wielu takich przypadkach, fotografia to już swoista dziedzina stuki, sztuki fotografowania, związanej z konkursami i prestiżowymi nagrodami. Dotyczy to zarówno fotografii prasowej, jak również i związanej z poszczególnymi produktami, które możemy używać każdego dnia.

W przypadku każdego rodzaju fotografii, istotna jest wiedza i praktyka. Kwestie sprzętu są wedle różnych osób, mniej lub bardziej znaczące. Fotografia cyfrowa, pozwala na szybką weryfikację tego co robimy dobrze, a co źle. Takie czynniki jak przesłona, czas naświetlania, poziom światła oraz cienie, można, więc szybko i na bieżąco weryfikować. Pozwala to na osiągnięcie perfekcji we wszystkich zdjęciach. Takie idealne zdjęcia stają się bardzo często symbolem danej marki, twarzami na pudełkach, które są pamiętane przez wiele pokoleń. My sami zaś nawet po wielu latach powracamy z chęcią do zdjęć z naszej młodości, ślubów, wycieczek, czy też spotkań ze znajomymi. Ważne chwile zawsze staramy się zachować, choć na chwilę na kliszy bądź też karcie pamięci, która pozwala na wydruk zdjęcia.